Tüm Kedi ve Köpeklerimiz Sağlık kontrolü Yapıldıktan Sonra Satışa Sunulmaktadır...Yüzlerce Köpek İçerisinde Kendi Köpeğinizi Seçme İmkanı Sunuyoruz ...İstanbul - Ankara - İzmir - Antalya - Trabzon - Erzurum ... Türkiye'nin Her Yerine TeslimatZoo-Land Merkez İstanbul...Türkiye'nin Bir Numaralı Evcil Hayvan Satış Merkezi ...
KöpeklerKedilerBalıklarPet-Marketİletişim
 | Ana Sayfa  |   Referanslarımız   |  Albüm  |  Diğer |

Referanslarımız İçin Tıkla...

Albüm İçin Tıkla...

Kredi Kartıyla 12 Aya Kadar Taksit İmkanı

  Köpek Salığı
 

KÖPEK BAKIMINDA ÖNEMLİ EVRELER

0-30GÜN:
Köpeğinizin bu döneme ait bakımını anneleri üstleneceğinden,annenin sıcak ve temiz bir ortamda ve bolca kalsiyum içeren gıdalarla beslenmesi çok önemlidir.Yavrular 4 haftalık olup ilk parazit tedavileri yapılmalı, ilk aşılamaları yapılana kadar kimsenin onları ele almasına izin verilmemeli,annenin yanından başka özellikle ayakla basılan yerlerde gezdirilmemelidirler..
Yavrular,aşıları bitene kadar kesinlikle yıkanmamalı,ıslak bırakılmamalı,çok gerekli ise;bebek mendilleri yada kuru temizleme şampuanları ile temizlenmelidirler.
Annelerinin bakımında olmayan sizin sahiplenmek durumunda kaldığınız bu evredeki köpekler,bakımı zor ve sürekli dikkat isteyen bebeklerdir..
Annesinin yerini alacak,sık sık karnını doyuracak,altını temizleyecek ve vücut bakımını yapacaksınız!
Öncelikle,Pet Shop yada Veteriner Kliniklerinden edineceğiniz bir (hayvanlar için özel)biberon ve anne sütü değerlerine yakın mama tozu yada sütü ile işe başlamalısınız.İnek sütü kullanmanız belki onu öldürmeyecek ama yeterince besleyemeyeceği gibi,ağır ve yağlı geleceği için ishal olmasına sebep olacaktır.Bunu yapmak zorundaysanız süt, ılık,taze ve yarı yarıya suyla karıştırılmış olmalıdır..
Biberon,insanlara kullanılan biberonlardan olmamalıdır!Bunun sebebi,ucun büyük olması,ağzıyla kavrayamaması ve boğaza kaçırılan birkaç damla gıdanın ciğerlere dolarak nefes almasını engellemesi ihtimalinin yüksek olmasıdır..
Yemek araları,dün boyu hangi sıklıkta besleyebiliyorsanız diye tarif edilebilir!Yani her yarım saatte bir azar azar beslemek,kendisi emebilen bir bebek için ideal öğünlerdir.
Karnını doyurduğunuz bebeğinizin tuvaletini de yaptırmalısınız:)Bunu için hemen her yemek sonrası nemli bir pamuk  yardımıyla annesinin onu yaladığı hissini vererek idrar yaptırabilirsiniz.Kakasını kendi yapacaktır ancak dışarıya atmakta zorlanıp zorlanmadığını kontrol etmek size düşecektir..
Vücut bakımında diğer önemli bir konu da,gözlerdir.Henüz açılmamış olan gözler,çapaklanma ve akıntı yapabilir.Annesinin yerine gözleri temizlemek görevi de de sizin bakımınızda olacak..Eczaneden edinebileceğiniz serum fizyolojik yada temiz su-pamuk yardımıyla bastırmadan ve gözleri aralamaya çalışmadan sık sık göz çevresini silmeli ve temiz tutmalısınız.

30GÜN-16 HAFTA:

Bu dönem,köpeklerde aşıya başlama dönemidir.Veteriner Hekiminizin uygun göreceği tarihlerde 6-8 haftalıktan başlamak üzere çeşitli, viral hastalıklara karşı koruyucu ve bağışıklık oluşturan aşılamalar yapılır.Aşılamanın yanında anne sütü ile de yoğun parazit alan köpeklerin parazit tedavilerinin bu dönemde sıklıkla yaptırılmasında bir zarar yoktur.Bu dönemde anneye günde4-5 öğün gıda verilmesi normaldir..
Yavrular yaklaşık 45 günlük olup dişleri patlamaya başladığından ve normal bebek gıdalarını yemeye eğilim gösterdiklerinden itibaren anne onları emzirmeyi kesecektir..Bu bebeklerin gelişimi için yeterli bir süredir ve bu dönemden sonra bebeklerin diş gelişimi için ıslatılmış bebeklik dönemine uygun kuru mama kullanımına başlanabilir..
8 haftalıktan itibaren çeşitli ürünlerden de yardım alarak bebeklerde çiş eğitimine,yapmasını istediğiniz bölgenin onlara öğretilmesine başlayabileceğiniz bir dönemdir..

4-6 AY:
Bu iki aylık sürede köpeğinizin süt dişleri dökülmeye başlayıp artık kalıcı dişleri gelecektir..Diş fırçalamayı alışkanlık haline getirecekseniz,bu dönem o'nu buna alıştırmak için uygun olacaktır.Her gün tüylerinin fırçalanması tuvalet alışkanlığının iyice oturması için düzenli olarak dışarı çıkartılması ve suyla arasının iyi olması için sıkça yıkanmasının önemli olduğu bir dönemdir..Köpeğinizi yıkarken önce boyun altından başlamalı,en son başını yıkamalısınız.Bu ilk deneyimler için o'nu deneyimli bir kişiye yıkatarak nasıl davranacağınızı izleyerek öğrenmenizde fayda vardır..Köpekler yıkanırken kulaklarına su kaçırmamak gerekir,bunu vazelinli bir pamukla sağlayabilirsiniz.
Köpekler,6aylık olana kadar günde 3 öğün yemek yemelidirler ve bu dönemlerde kalsiyum takviyesi ile vücut değerlerinin-iskelet yapısının oturması
için en önemli dönemdir..

6-12AY:

Köpeğinizin yemek öğünlerinin 2'ye düşürüleceği dönem başlamış,dişler de tamamlanmıştır.Bu döneme kadar yoğun olarak devam eden ve azalarak olsa da devam edecek kemirme olayını kemiklerle,diş kemirme ipleriyle takviye etmeniz,alışkanlıkları ve eşyalarınıza zarar vermemeleri açısından gereklidir.
Dişi köpekler,ilk adet kanamalarını bu ilk 6 ayın sonunda göstereceklerdir.Bu dönem onların çok hassas oldukları,içlerine kapandıkları huzursuz bir dönemdir.Bu nedenle onları fazlaca yormamalı,istemedikleri şeyler için fazlaca cezalandırılmamaları tavsiye edilir..Erkeklerde ise ilk kızgınlık dönemi çoktan başlamıştır..Kötü alışkanlıklar,istenmeyen görüntüler için dikkat edilmesi gereken en önemli dönemdir.Çünkü kızgınlıktaki erkek köpek bunu gidermeye çalışırken gösterdiği hareketleri hayatı boyunca devam ettirecektir!Bu nedenle başta şirin gelebilecek bu davranışlarını yapmasına izin verilmemelidir..
Bu durumu çiftleştirme ile atlatmak en uygun yöntemdir.İlaçlar 1-2 defaya mahsus çözüm olabilir ama bu yöntem ''kolay bir yol'' olarak görüldüğünde ileriki vadede hormonal bozukluklar,kitle oluşumları gibi istenmeyen sonuçlara götürür ki;bu konuda hekiminiz tarafından uyarılmanız gereklidir.

12 AY ve SONRASI:

Köpeğinizin vücut gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır.Bu dönem artık günde 1 öğün yemek yemeye başlamalı,hekim tarafından kilosuna göre uygun gramaj miktarı belirlenerek bu orana dikkat edilmelidir..Bu öğünü,o'na kazandırmak istediğiniz alışkanlığa göre ikiye bölerek de verebilirsiniz..

GENEL BİLGİLER:
Vücut ısısı:38-39derece/makattan bakılır
Solunum:10/40-dakikada
Nabız:Yavrularda200/220-dakikada
Ergenlik yaşı:erkeklerde-7-10ay
                   dişilerde-6-12ay
Kızgınlık süresi:Yılda 2 kez/21 gün
Gebelik süresi:57-63gün

....Köpeklere asla tavuk kemiği vermeyiniz!Tavuk kemiğinin için boştur ve kemik parçaları bağırsakları jilet gibi kesebilir!

....Köpeklere asla çikolata vermeyiniz!Kakaonun içindeki bazı maddeler görme kaybına yol açar!

....Köpeklerinize 3 ayda bir genel kontrol,yılda 2 kez kan ve idrar tahlili yaptırınız,bu şekilde kontrol altına alınamayan kayıplı hastalıklardan korunarak erken teşhis ile çözüm bulabilirsiniz!

<<< Geri Dön

 

 

Copyright © 2oo6. Tasarım ve İçerik : xxxTasarim. Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz İçerik KullanılamazeXTReMe Tracker
Tıkla Tıkla