Tüm Kedi ve Köpeklerimiz Sağlık kontrolü Yapıldıktan Sonra Satışa Sunulmaktadır...Yüzlerce Köpek İçerisinde Kendi Köpeğinizi Seçme İmkanı Sunuyoruz ...İstanbul - Ankara - İzmir - Antalya - Trabzon - Erzurum ... Türkiye'nin Her Yerine TeslimatZoo-Land Merkez İstanbul...Türkiye'nin Bir Numaralı Evcil Hayvan Satış Merkezi ...
KöpeklerKedilerBalıklarPet-Marketİletişim
 | Ana Sayfa  |   Referanslarımız   |  Albüm  |  Diğer |

Referanslarımız İçin Tıkla...

Albüm İçin Tıkla...

Kredi Kartıyla 12 Aya Kadar Taksit İmkanı

  Köpek Salığı
 

AŞI NEDİR?


Bağışıklık sisteminin oluşması için;aktivitesi düşürülmüş virüslerin vücuda verilmesi,organizmanın hastalık virüslerine karşı kendini savunmasını ve immün sistemden faydalanarak kendini koruma sistemini oluşturmasını sağlayan belli bir soğuk zincir korumasında saklanması zorunlu uygulamadır.

Aşılar,doğru zamanda ve birbirini takip eden düzende uygulandıklarında değer taşırlar.Bu,aşının yapılmasından çok,vücutta tutunması ve gereken cevabı vermesi için önemlidir.

Paraziter iç ve dış uygulamalar birer aşı değil,geçici tedavi sağlayan uygulamalardır!!Aşılar,genel olarak viral hastalıklardan korunmak için yapılan ve koruyucu bağışıklık oluşturan enjeksiyonlardır.

Canlılar,anne sütünden ayrıldıktan sonra bu korumadan çıkarlar ve artık tek güvenilecek şey bilinçli aşılama takviminin uygulanmasıdır.Kullanılan her marka ve çeşit aşının,kendi prosedürüne göre değişen belli aralıkları vardır.İlk aşılama ile devamındaki tekrarının belirlenen günde uygulanması,ilk aşının işlevini gerçekleştirilmesi ve doruğa çıktığı tarihte tekrarlanması gerekir.Bu yapılmaz  ise,2 yada 3 aşılık bir kombinasyondan verimlilik beklenemez!Bu nedenle,''bir aşı yaptırdım yeter,zaten sokağa çıkmıyor'' yada ''tekrarını tatilden dönünce yaptırsam?''yaklaşımları doğru değildir..Geçiştirilen bu aşılamalar, yıllar sonra, olumsuz yanıtını verebilir çünkü...

Hasta sahiplerinin bilinçlenmesi gereken bir diğer konu da, Doğumundan itibaren tek sahipli,son ana kadar bütün aşılamaları düzenli ve doğru şekilde uygulanmış kedi ve köpeklere 7-8 yaşından itibaren aşılama yapmaya gerek olmadığıdır!
14-15 yaşındaki köpeklere hala aşı yapıldığını biliyoruz..
Yıllarca yapılmış aşıların oluşturduğu güvenli bağışıklık, artık onun viral hastalıklara karşı direncini geliştirmiştir.Bu şartlardaki bir canlıya yapılacak aşılamalar,dikkatsizlik yada ticari olarak yapılan aşılamalar olarak dikkati çekmelidir!Tetanoz,aids,mantar gibi aşılamalar tercih yada amaçlı olup,belirtilen zorunlu gruba dahil değildir!
Yukarıda aşı olmadığını belirttiğimiz paraziter tedaviler(enjeksiyon yada tablet)
ise, ömür boyu devam etmesi gereken uygulamalardır!
Bir kliniğe gittiğinizde beklenmesi gereken ilk uygulama aşıdan önce parazitlerin dökülmesi,akabinde 1 hafta kadar canlının izlenerek bir rahatsızlığı olup olmadığının takip edilmesi ve sonra herhangi bir sağlıksız durum yok ise aşının yapılmasıdır.Çünkü hastalığı anlaşılmamış yada göz ardı edilmiş bir canlıya direk canlı virüs vermiş olursunuz!

Bir de,bizlerin de sizler gibi duyduğumuz;verem aşısı,ömür uzatma aşısı gibi mümkün olmayan açıklamalarla yapılan sırf para kazanmak amaçlı aşıların olmadığını da buradan belirtmek isteriz_

Örnek Aşılamalar ve içerikleri:

2'Lİ KARMA:

Yavru köpeklere yapılan ilk aşıdır.Parvo(kanlı ishal)ve Distemper(gençlik hastalığı)na karşı 2 hastalık koruyucudur.Canlının genel durumuna göre daha kuvvetli(çok hastalık korumalı) bir aşıdan başlanarak bu aşı değiştirilebilir..
5'Lİ KARMA:
Distemper(gençlik hastalığı)Parvo(kanlı İshal)Hepatit, İnflanza(solunum yolları)ve Leptospiro(insanlara bulaşabilir)'ya karşı 5 hastalık koruyudur.İlk aşı olarak tercih edilebilir.İlk yıl üç kez düzenli aralıklarla yapılarak, kuvvetlenen bağışıklık,sonraki yıllarda daha az sayıda aşılama ile desteklenir.
KENNEL COUGH:
Çiftlik öksürüğü diye bilinen oldukça yaygın bu hastalık için koruma sağlar.Hastalık,toplu barınaklardan ve diğer hayvanlardan alınarak oluşur.İlk yıl 2 doz uygulama ile yılda bir tekrar yeterli olup,pansiyon-çiftlik vb.yerlere sıklıkla bırakılan köpekler için 6 ayda bir uygulama tavsiye edilir..
CORONA:
Genellikle yavrularda gözlenen yoğun ishalle seyreden bu tehlikeli  viral hastalığın koruma aşısıdır.İlk yıl uygulaması 2 doz,diğer yıllarda tek doz kullanım önerilir.
KEDİ LÖSEMİ ViRÜS:
Kedilerde,Lenf sistemine yerleşerek bağışıklık sistemini etkisi altına alan ve tedavisi olmayan bu viral hastalığın koruma aşısıdır.İlk yıl uygulaması 2 doz,diğer yıllarda tek doz kullanım önerilir.
KUDUZ:
Sinirler aracılıyla beyne ulaşarak yerleşen ve bulaşma yolu sadece deride açık yara teması ve ısırık olan bu ölümcül  hastalığın aşısıdır.Ülkemizde her yıl tekrarı uygun bulunmuştur,diğer aşılamalardan sonra yapılmasında bir sakınca yoktur çünkü viral hastalıklar kuduz virüsü alınmasından çok daha yaygındır..

İMMÜN SİSTEM

İmmün Sistem;enfeksiyon etkenlerini,parazitleri ve zararlı antijenleri elemine etmek için çalışan bir kaç hücre tiplerinin ve çok sayıda hormonun oluşturduğu bir savunma ağıdır.
İmmün yetmezlik olan hayvanlar,ekfeksiyoz hastalıklara karşı yüksek duyarlılığa sahiptir.İmmün yetmezlik konjenital(primer)veya edinsel(sekunder)olabilir.Primer immün yetmezlik genelde embriyodaki gelişim sırasında kalıtsal veya mutasyona bağlı olarak oluşur.İmmün sistemin çeşitli kısımlarını etkileyerek,doğal bağışıklığın şekillenmesini engeller.

Seconder edinsel(sonradan kazanılan) immün yetmezlik,sağlıklı doğan ancak immün sistemin normal aktivitesinin çeşitli çevresel faktörler,enfeksiyonlar,yetersiz beslenme,mineral madde ve vitaminlerin eksikliği ile bünyesel bozukluklar nedeniyle kaybedilmesi veya azalması durumunda oluşur.Ayrıca çeşitli hormon ve enzimlerin yapısına giren demir,çinko,bakır kalsiyum,fosfor,vit.B,K ve C eksiklikleri veya yokluğu da immün sistemi fazlaca etkilemektedir.

İmmün yetmezliklerde pek çok farklı klinik özellik bulunur.
Enfeksiyonların ilk 6 haftada başlaması,standart tedaviye yeterli cevap vermeyen ve sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar,immün durumu normal gözüken hayvanlarda ender olarak görülen organizmalarda enfeksiyon ve aşılamayı takiben oluşan sistemik enfeksiyon sıklıkla rastlanan durumlardır..

Her ne kadar primer(doğumsal) immün yetmezlikler daha yaygın olsa da,edinsel(sonradan kazanılan) immün yetmezlikler klinik açıdan daha önem taşır.
Viral hastalıklar,edinsel immün yetmezliğin en önemli nedenidir!Doku yıkımlanmasına neden olduğu bilinen virüsler,köpeklerde Distemper,Corona vb. kedilerde lösemi gibi hastalıklara yol açarlar.
Bebeklikte koruyucu amaçlarla doğru dozajda uygulanmayan çok uzun süreli antibiyotik enjeksiyonlar,bakteriyel ve uzun süreli bazı mantar enfeksiyonları da immün sistem üzerinde yıkıcı etkiler yapabilir..

Sonuç olarak başta aşılı,sağlıklı koşullarda ve beslenme biçimlerinde beslenmiş anne babaların yavrularını edinmeye çabalamak ve yavruları sahiplendikten itibaren özellikle ilk 6 ay dengeli ve profesyonel mamalar ile vitamin-mineral kombinasyonlarının dengeli ve hekim kontrolünde kullanılması,kalıcı hatta öldürücü etkileri olan immün sistem yetmezliklerini minimuma indirecektir.

GENÇLİK HASTALIĞI(DISTEMPER)

Köpek sahibi olmak isteyenlerin korkulu rüyası,çok da fazla ne olduğu bilinmeyen,kulaktan kulağa ''köpek aldım sabahlara kadar hastanelerde başında bekledik ailecek perişan olduk köpek geçlik hastası çıktı.Üstelik köpek $300 ben hastanelerde $1000 harcadım şimdi de çocuğumu psikoloğa götüreceğim!Bir daha mı?tövbe!''konuşmalarını duyanlarınız vardır..

Gençlik Hastalığı sonradan kazanılan bulaşıcı bir hastalıktır.Gençlik hastalığında,köpek virüsü aldıktan sonra 6-9 gün içinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar.(Köpek satın alırken sağlık sözleşmesi bu nedenle önemlidir!)Başlıca belirtiler;yüksek ateş,bakışlarda donuklaşma,tepki ve hareketlerin belirgin azalması,burunda irinli tek yada çift taraflı akıntı,kontrolsüz kas hareketleri vb.oluşturan 5 farklı formda ortaya çıkabilir!

1-Göz Formu
2-Deri Formu
3-Solunum Formu
4-Sindirim Formu
5-Sinirsel Form

Göz Formu:Belirgin olarak aşırı çapaklanma,ışığa karşı rahatsızlık duyma,irinli bir akıntı ile göz kapaklarının içinde koyu bir kanlanma görülür.Bakışlarda matlık ve donukluk bu belirtileri takip eder.İlk olarak ortaya çıkarsa,başka enfeksiyon rahatsızlıklarıyla karıştırılma olasılığı taşır..
Deri Formu:Hiç bir zaman görülmediği kadar tüylerde aşırı  kepeklenme,yağlanma ve ağır bir kokuyla ortaya çıkar.Yumurta alerjisinde olduğu gibi yoğun oluşan bu kepeklenme derinin pul pul dökülmesi ile beraber kırmızı lekeler bırakacaktır..Bu form da,başlangıç formu ise gıdasal kepeklenme izlenimi vermesi açısından dikkatle incelenmelidir.
Solunum Formu:Köpek nefes almakta zorlanır,ağızdan köpük çıkarmaya,inlemeye ve hırıldamaya başlar.Gençlik hastalığındaki en belirgin ve ızdırap verici formlardan biridir.Öksürükle beraber burundan irinli bir akıntı gelebilir.Akabinde akciğerlerde iltihaplanma görülecektir ve hastalık ,iştahsızlık hareketsizlik ile kendini belli eder.
Sindirim Formu:Bu formda ateş yüksek değildir.Köpüklü,kanlı ve yumuşak dışkılama,kusma ve iştahsızlıkla ortaya çıkan acı verici formlardan biridir.Vücutta yoğun sıvı kaybı meydana gelir,köpek iyice bitkinleşerek tepkisizleşecektir..
Sinirsel Form:Öncelikle belirgin kas gruplarında biçimsiz tikler,bacaklarda,ağız ve yanaklarda kasılmalar ile aşırı titreme,bilinçsiz hareketler ve zaman zaman kontrolsüz inlemeyle karışık havlama ortaya çıkar.Bu form,ilk belirti olarak ortaya çıkabildiği gibi 5 formun herhangi bir sıralamasında da ortaya çıkabilir.
Sinirsel form dayanılmaz bir görüntü ve acı vericidir,en ağır formlardan biri olan sinirsel form aşamasında hekim kararına bağlı olarak uyutmak en iyi niyetli çözüm olacaktır.Bebek köpeklerde ilk form olarak ortaya çıktığında akut kalp yetmezliğinden direk kaybetme olasılığı çok yüksektir.

Köpeğinizde gençlik hastalığı riskini düşürmek için öncelikle hayvan giriş çıkışı çok fazla olmayan,karantina süresi tamamlanmış,aşılı, yurt dışından çuvallarla-bavullarla gelmeyen,hekim çalıştıran veya klinik barındıran yerlerden almak
hemen hemen tek çarenizdir.Şunu da özellikle söylemek isterim ki,aşılı ve yetişkin köpekler de gençlik hastalığına yakalanabilirler!Taşıyıcı bir sokak köpeği,virüsün olduğu bir yer veya eşya ile beraber 2 hatta 3 aşılı koruması oturmamış yetişkin bir köpek dahi aşı yapıldığında gençlik hastalığından kaybedilebilir!Ölüm riski çok yüksek bir hastalıktır..
Bu hastalıkta yapılabilecek tek tedavi,sıvı kaybının giderilmesine çalışarak,antibiyotik ve C vitamini ile vücudu desteklemek ile mevcut bağışıklığı yükselten (hastalığı gizleme riski bulunur)homoserumlarla desteklemek tek çaredir!Bundan sonrası köpeğin direncine ve erken teşhise bağlı olacaktır.İyileşme sonrasında arazlar,kas atmaları,tik vb. kalabilir,hatta köpek yaşamını felçli olarak da sürdürebilir.Bununla beraber hiç bir sorunu kalmadan yaşamına devam eden köpekler de bulunmaktadır..

Bu virüs,köpeğin oyuncaklarına,mama kaplarına,giysilere ve yuvaya bulaşabilir,buradan da aktarılır.Bu nedenle virüsün girdiği işletmelerde yavrulara hastalık bulaşmış olsa dahi,o'nu sahiplendiğinizde oraya henüz 1 gün önce gelmiş köpeğin virüsü aldığını anlayamazsınız!(sağlık sözleşmesi haklarınızı koruyacak tek şeydir!)Satıcılar genellikle''garantisi benim'',''hastalık olsa böyle mi durur?''sözleriyle elde etmeye çalıştıkları ticari başarıyı,''bende öleceğine müşteride ölsün hallederiz..''e varan vurdumduymazlıklara kadar vardırarak,hayvanların perişan ve ızdırap içinde ölümlerine ve sahiplenen kişilerin ailecek maddi-manevi yıkımlarına neden olmaktadır!Lütfen bilinçli olalım..

KANLI İSHAL(PARVO)

Virüs,genellikle bebek köpeklerde görülür.Hayvanların yoğun olduğu,çoğunlukla yurt dışından kötü koşullarda gelerek birbiriyle temas halinde ve kısa süreli barınmalarında,virüsü aktararak yayılmasını sağlarlar.

Bu ölümcül hastalığa yakalanan köpeklerdeki ilk belirtiler,iştahsızlık,şiddetli kusma,ve ishalde kan bulunması olarak gözlemlenir.Ateş,41.C kadar yükselir.Bu belirtiler çoğunlukla köpeğin virüsü kapmasından itibaren 6-9 gün içinde görülür.Hastalığın en kötü belirtisi kusmanın gri-beyaz bir renk alması ve dışkının sarıdan kahverengiye kadar dönüşen renk değiştirmesidir.Bağırsaklar çeperleri  kan toplar ve şişer bir süre sonra patlayarak dışarı atılır.Bağırsak sosis'in çevresini saran zar haline dönüşür.Köpekte aşırı kusma ve ishalden dolayı su kaybı olur.Ölümlerin çoğu, klinik belirtilerin gözlemlenmesinden itibaren 48-72 saat içerisinde gerçekleşir.Virüsü alan bebek köpekler, çoğu zaman iki gün içinde hayatlarını kaybederler.

Parazit yüzünden,mama değişiminden veya yenilen bir cisimden kaynaklanabilecek
dışkıda görülen kanamalar ile ishal, bu hastalıkla karıştırılabilir ve ani tepkiler gösterebilirsiniz.Bu nedenle dikkat etmeniz gereken şey kanın taze kan olup olmadığı,ishalin ağır bir kokuda olup olmadığıdır!Kanlı ishalde kan,parlak renkli ve taze gözükmez ve dışkı inanılmaz ağır bir kokuda olur!Yine de ilk günün sonunda bu belirtiler geçmez ise acilen hekiminize danışmanızda fayda vardır..

Gençlik hastalığında olduğu gibi kanlı ishalde de vücuttaki aşırı su kaybı takviye edilerek,vitaminler ve antibiyotik takviyesi,yapılabilecek yegane uygulamalardır.Köpeğin bünyesinin kuvvetliliği ve erken teşhis ile bu hastalıktan kurtulma olasılığı Gençlik hastalığına oranla biraz daha yüksektir..

Yetişkin hayvanlarda da görülebilen bu hastalık,hafif semptomlarla seyrederek siz farkına varmadan da atlatılabilir.Dolaşma alanları,sokak köpekleriyle arkadaşlık vb.sebeplerle alınan virüs,bağışıklık sisteminin oturmuş olması nedeniyle kolay geçebilir.


Aslında bu iki ölümcül hastalık için de yapılabilecek tek şey sahiplendiğiniz yere güvenmeniz ve biraz da şans faktörüdür.Çünkü hiç bir işletme,çiftlik olsun,pet shop olsun,fuarlar olsun,neresi olursa olsun hayvanları hastalansın istemez!Burada ayırıcı faktör bilinçsizlik yada ahlaki çöküntüdür!
Barınağından hasta bir hayvan satılmasından mutlaka haberdar olacak satıcı, bunu sahiplenir ve önlemini alır.Ancak,hastalığın kuluçka süresi tamamlanmış,hiç bir klinik kontrol,bakım yada aşılamaya gelinmemiş,aradan geçen süre zarfında kimlerle temas ettiği,nerelerde gezindiği bilinmeyen bir canlının da her türlü virüse açık olduğunun göz ardı edilmemesi gerekir..Bu konuda başarılı bir seçim yapmanın en önemli yolu sirkülasyonu az,sözleşme yapan yerlerden köpek sahiplenmek ve takibini düzenli yaptırarak hekimle irtibat halinde olmaktır_

Önemli not:
Standartların dışındaki satış fiyatı sizi şaşırtıyorsa,lütfen sebebinin araştırınız...

 

<<< Geri Dön

 

 

Copyright © 2oo6. Tasarım ve İçerik : xxxTasarim. Tüm Hakları Saklıdır İzinsiz İçerik KullanılamazeXTReMe Tracker
Tıkla Tıkla